Komt er nog regen na recorddroge maart?
De afgelopen maand was de droogste maart sinds begin van de metingen. Landelijk viel er gemiddeld 6 mm regen, het vorige record stond op naam van 1993 (gemiddeld 9 mm). Ook is maart samen met 2022 de zonnigste maart ooit gemeten geworden. Het ligt er maar net aan waar je naar kijkt of 2022 of 2025 net iets zonniger was, ik houd het op gelijkspel. Verder had de maand erg koude nachten en erg zachte dagen. Voor De Bilt: qua minimumtemperatuur kwamen we op de 15de plaats van koudste nachten (van de 125 jaren). De gemiddelde nachttemperatuur was -0,6 graden. Qua maximumtemperatuur kwamen we juist op de 2de plaats (!) van warmste dagen. De gemiddelde dagtemperatuur was 13,6 graden. We kunnen wel concluderen: de dagelijkse gang was erg groot.Kort samengevat: maart was landelijk de droogste en samen met 2022 de zonnigste ooit gemeten. Qua temperatuur was het overdag bijzonder warm en 's nachts juist vaak koud: de dagelijkse gang was erg groot.
Hardnekkige blokkade
Al sinds februari begon hadden we te maken met dominante hogedrukgebieden, slechts af en toe was er een korte nattere tussenpauze. In maart werden deze tussenpauzes steeds droger, vaak was er vooral bewolking en viel er nauwelijks regen. Het afgelopen weekend was er zo'n tussenpauze en sinds gisteren is er weer een nieuw dominant hogedrukgebied. Dit hogedrukgebied heeft zich opgeworpen rond Schotland-Noorwegen en lijkt iig de komende week niet van zijn plek te komen.


Als gevolg: droog en voortdurend noordenwind of oostenwind
Door de positie van het hoog wordt voor ons niet de vraag: "komt er regen?" maar: "krijgen we noorden- of oostenwind?". Dat het droog blijft is zeer waarschijnlijk, maar de windrichting is onzeker. Als gevolg van de onzekere windrichting is ook de temperatuur nog niet zeker. Een oostenwind brengt warmere lucht, een noordenwind brengt flink koudere lucht.

In Europa behoren we tot de droogte-hotspot. In Portugal, Noorwegen en (zuid)oost-europa valt meer neerslag.

In de windpluim schommelt het van oostenwind tot noord of noordwestenwind.

In de weerpluim zien we de winddraaiing totaal niet terug in de neerslag, maar wel in de temperatuur. Vrijdag lijkt het ruim 20 graden te worden, maar zaterdag en zondag ligt de temperatuur rond 10-15 graden en staat er een frisse wind. 's Nachts kan de vorst her en der weer even terugkeren.
De komende dagen, ondanks een aanwezige wind, lijken toch aan de warme kant te verlopen. Vooral als je uit de wind zit gaat het flink warm aanvoelen. Hopelijk brengt de lente ons verder nog interessant weer!
Zonnige groet, Thijs
